How to: Counter-Strike и Steam под Линукс

Уроци свързани с Counter Strike или други игри и програми.
Потребителски аватар
Dreadlord.GG
Пристрастен
Мнения: 113
Регистриран: 21.06.2012, 01:47
Мишка: С топче
Ник в CS: Dreadlord.GG
Местоположение: Райхфайзен банк

How to: Counter-Strike и Steam под Линукс

Мнение от Dreadlord.GG »

Както знаете, Counter-Strike е една от най-разпространените игри в цял свят за Windows, но ако използвате Линукс, защо да сменяте постоянно операционната система, когато можете да пуснете играта и под тази. Има няколко начина, както и емулатора. Тъй като crossover и cedega са платен софтуер, няма да се занимавам с тях сега. За този guide ще използваме WINE (който не е емулатор). Всичко ще е обяснено в следващите стъпки.
1. Инсталация на емулатора (wine)
За Debian производните (Debian, ubuntu, kubuntu ...) - #sudo apt-get install wine
За Fedora Core - # yum install wine
За всички останали и включително тези може да си свалите пакетите от сайта на wine
2. Оттук нататък има 2 пътя. Първо ще обясня за хората, които ползват steam.
2.1 Сваляте си SteamInstall.exe (за по-лесно на Dekstop-a)
2.2 Инсталирате го чрез wine от конзолния ред (gnome-terminal for exp)
# wine SteamInstall.exe
*Тъй като тук евентуално wine се стартира за пръв път, той автоматично ще създаде своите директории, като емулираният (фалшивият) дял C ще се намира в ~/.wine/drive_c
**Понякога при тази инсталация се случва така, че дава грешка Sharing violation error. В такъв случай започнете инсталацията със следната команда
# wine SteamTmp.exe SelfUpdate "*path/drive_c/Program Files/Steam/Steam.exe" 14
Където *path е пътят до фалшивия дял C (най-често /home/user/....)
2.3 Ако всичко е наред след инсталацията и steam-ът върви по план, затворете го и го отворете чрез следния ред за заличаване на всички грешки, които wine дава.
#WINEDEBUG="fixme-all" wine Steam.exe
2.4 Ако всичко дотук върви по план, а така трябва да е, остана само да си направим живота лесен с 1 скрипт
В 1 текстови файл се добавят следните редове и при запазването на файла се слага окончание .sh (означава, че е баш скрипт)
#!/bin/bash
WINEDEBUG=fixme-all wine C:/Program Files/Steam/Steam.exe -fullscreen
-width 1280 -height 1024 -applaunch 10
-heapsize 512000 +map_background none "$@"
*** Оттук нататък опциите може да си ги нагласите според вашето желание, където
-width - height са вашата резолюция
-applaunch е вашата игра
за half-life
cstrike - applaunch 10
tfc - applaunch 20
dod - applaunch 30
dmc - applaunch 40
op4 - applaunch 50
ricochet - applaunch 60
valve - applaunch 70
czero - applaunch 80
за half-life 2
cstrike - applaunch 240
dod - applaunch 300
hl2mp - applaunch 320
Всички останали са тук
3. Сега се връщаме към обикновения Counter-strike от .exe файл.
3.1 Сваляме си например тази версия на играта на Pshycho training
3.2 От командния ред инсталираме, когато сте в директорията
# wine CS*
3.3 Следвате стъпките на инсталация, след което просто стартирате играта от създалата се икона.
ВАЖНО: WINE пo подразбиране няма шрифта, който е нужен на Counter-strike и Steam (tahoma). Той се намира в интернет или чрез инсталацията на MS core fonts. Тъй като първият вариант е по-лесен. Сваляте от тук tahoma, разархивирате и го слагате в ~/.wine/drive_c/windows/fonts
Успех и приятна игра .
източник
Последна промяна от Dreadlord.GG на 22.06.2012, 21:02, променено общо 3 пъти.

Потребителски аватар
minute
Big Boss
Мнения: 827
Регистриран: 06.09.2010, 19:05
Мишка: MSI g-series
Местоположение: Някъде там в северозапада :-)

Re: How to : Counter-strike и Steam под Линукс

Мнение от minute »

Браво, само едно уточнение ако е възможно :-). Възможно е под Линукс да не играете толкова "гладко" колкото под Виндоус. Това се наблюдава особено при по слаби машини. Разбира се решите ли да използвате ВинЕ, ще знаете и как и от къде да си ъпдейтнете до последните възможни и драйверите на видео картата, като последното е почти задължително ако ползвате дистрибуции различни от Дебиан базираните.

Поздравления още веднъж. И ако не си ти писал урочето, моля те посочи от къде си го взел!
"Не падай духом, за да не духаш паднал!"
Изображение

Потребителски аватар
Dreadlord.GG
Пристрастен
Мнения: 113
Регистриран: 21.06.2012, 01:47
Мишка: С топче
Ник в CS: Dreadlord.GG
Местоположение: Райхфайзен банк

Re: How to : Counter-strike и Steam под Линукс

Мнение от Dreadlord.GG »

Линкът към източника е отдолу, всичко е теставно неотдавна от мен и работи със сигурност !
Edit : ще му оправя размера явно не се вижда.
Наистина реално самата емулация е много тежък процес и fps пада дръстично, но това беше някъде 2006-2007 когато 1 GB рам си беше лукс . Преполагам, че на сегашните машини вече с 4GB + и видео карти като слънце не би трябвало да има следва от нисък FPS!

Потребителски аватар
minute
Big Boss
Мнения: 827
Регистриран: 06.09.2010, 19:05
Мишка: MSI g-series
Местоположение: Някъде там в северозапада :-)

Re: How to : Counter-strike и Steam под Линукс

Мнение от minute »

Извинявам, се наистина не видях линка :cry: . А относно съвременните машини не съм го тествал, последно и аз тогава някъде 2008 си играх с ВинЕ-то и от тогава на машините ми под Линукс даже не им слагам пакетите за графична среда :-).
"Не падай духом, за да не духаш паднал!"
Изображение

Потребителски аватар
Dreadlord.GG
Пристрастен
Мнения: 113
Регистриран: 21.06.2012, 01:47
Мишка: С топче
Ник в CS: Dreadlord.GG
Местоположение: Райхфайзен банк

Re: How to : Counter-strike и Steam под Линукс

Мнение от Dreadlord.GG »

minute написа:Извинявам, се наистина не видях линка :cry: . А относно съвременните машини не съм го тествал, последно и аз тогава някъде 2008 си играх с ВинЕ-то и от тогава на машините ми под Линукс даже не им слагам пакетите за графична среда :-).
Еволюцията на програмистите сички сме почнали от някъде :D! Лошото е че нямах възможност да продължа да се занимава с тази операционна система за мое голямо съжаление!

Потребителски аватар
fallangel
Big Boss HardCore
Мнения: 1491
Регистриран: 06.09.2007, 08:12
Мишка: A4Tech Bloody R3
Ник в CS: fallangel
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: How to : Counter-strike и Steam под Линукс

Мнение от fallangel »

Много добре идея за урока, вярно линукс ентусиастите не са много в нашия сайт но е добре да има такова обяснение. Браво.

Преди време когато и аз бях много запален по линукс съм подкарвал CS по втория начин, доста лесен. Компютъра беше доста слаб, но под линукса играта вървеше добре.

Потребителски аватар
Dreadlord.GG
Пристрастен
Мнения: 113
Регистриран: 21.06.2012, 01:47
Мишка: С топче
Ник в CS: Dreadlord.GG
Местоположение: Райхфайзен банк

Re: How to : Counter-strike и Steam под Линукс

Мнение от Dreadlord.GG »

FallAngel написа:Много добре идея за урока, вярно линукс ентусиастите не са много в нашия сайт но е добре да има такова обяснение. Браво.

Преди време когато и аз бях много запален по линукс съм подкарвал CS по втория начин, доста лесен. Компютъра беше доста слаб, но под линукса играта вървеше добре.
2рия начин е класически, не се изисква много знания пипката е за ms core fonts и тахома за да се вижда всичко . Интересната част е със stream-а . Преди години, в сървърите който играе хората си мислеха така , но и на 1 да му се наложи да го ползва пак е добре , ЦС-а не е игра която се забравя с операционната система ! ;д

Отговори